Achievements & Participation

Sports Achievements 2018-19

First APJ ABDUL KALAM TECHNOLOGICAL  UNIVERSITY Inter collegiate Athletics Championship

 

Basketball Women A- Zone I & – All Kerala – II

Chess-Men-A-Zone-III

 

A-Zone-Handball-Men-III-Women-I

                                                Chess-Women-A-Zone-II

                                                Football-A-Zone-III

Cricket-A-Zone-All-Kerala-Runner-up

    Kabaddi-A-Zone-II

Lawn-Tennis-All-Kerala-I

Shuttle-Bad.-Men-A-Zone-III

Shuttle-Bad.-Women-A-Zone-I

Table-Tennismen-A-Zone-III

Table-Tennis-Women-A-Zone-II

All Kerala Netball -Men- Runner- up, Wommen- Winners

Basketball Men A- Zone & All Kerala – Winners

Arjun Subramanian : 1. Represented India for the 11 th SOUTH ASIAN UNIVERSITY YOUTH FESTIVAL in Indian Classical Dance (Kathakali)  2. South Zone Inter University Youth Festival – Classical Dance (Kathakali) – Participation

APJ ABDUL KALAM TECHNOLOGICAL UNIVERSITY INTER COLLEGIATE  A- ZONE & INTER ZONE TOURNAMENT RESULTS

Champions in the First APJ AKTU All Kerala  Inter- Collegiate ATHLETIC Championship

  • Basketball Men          : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – Champions

: APJ Abdul Kalam Technological University All- Kerala  – Champions

  • Basketball Women    : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – Champions

: APJ Abdul Kalam Technological University All- Kerala  – Runner- up

: SCT, Trophy – Winners

  • Lawn Tennis Men       : APJ Abdul Kalam Technological University All- Kerala  – Champions
  • Cricket Men                 : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – Runner- up

: APJ Abdul Kalam Technological University All- Kerala  – Runner- up

  • Kabaddi Men               : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – Runner- up

: APJ Abdul Kalam Technological University All- Kerala  – Participated

  • Chess Women          : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – Runner- up

: APJ Abdul Kalam Technological University All- Kerala  – Participated

  • Chess Men                : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – 2nd Runner- up
  • Handball Women   : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – Champions

: APJ Abdul Kalam Technological University All- Kerala  – Participated

  • Handball Men               : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – 2nd Runner- up
  • Table Tennis Women   : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – Runner- up

:APJ Abdul Kalam Technological University All- Kerala  – Participated

  • Table Tennis Men     : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – 2nd Runner- up
  • Shuttle Badminton Women: APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone -Champions

: APJ Abdul Kalam Technological University All- Kerala-Participated

  • Shuttle Badminton Men : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – 2nd  Runner- up
  • Football Men : APJ Abdul Kalam Technological University A- Zone – 2nd  Runner- up
  • Netball Men : APJ Abdul Kalam Technological University All Kerala- Zone – Runner- up
  • Netball Women                       : APJ Abdul Kalam Technological University All Kerala – Zone – Winners

Individual Achievements

Pran P ·      Represented 75th Men’s National Squash Championship at Delhi.

·      Represented Delhi Gymkhana Indian Squash National open.

·      Represented Otters Indian National open at Mumbai.

·      Represented Thriveni Indian Squash open at Tamil Nadu

·      Kerala Squash State Championship-winner

Mohammed Sidhan  N ·      Represented APJ AKTU for the South Zone Inter- University Lawn Tennis tournament.

·      All – India ranking Lawn Tennis Doubles tournament– 2nd Runner- Up

·      Represented All – India ranking Lawn Tennis Doubles tournament.

·      G.V Raja Memorial All- Kerala Lawn Tennis Men Singles & Doubles – Winner

·      K.G Menon memorial All- Kerala Lawn Tennis Men Doubles – Winner

Shamil  Shamsudeen

Akhil S Vijay

Georgy Joseph

Gokul G

Arun Thomas

Edwin John Joseph

 

 

 

·      Represented APJ AKTU for the South Zone Inter- University Basketball tournament.

Prince Regi Joseph

Amith Hari

Jibin Joseph

Nanda M.S

Mekha Nair C.A

Athira P

Roshni Susan Regi

Julie Elis Lagy

Anna Roy

 

 

 

·     Represented APJ AKTU for the All- India Inter- University Netball Championship

 

Sruthy J Kurian  &

Athira P

·      Represented APJ AKTU for the South Zone Inter- University Basketball tournament.
Emmanuel Thomas ·      Represented APJ AKTU for the South Zone Inter- University Chess tournament.
A. Sherin Wilson ·      Represented APJ AKTU for the South Zone Inter- University Chess tournament.
Aaron George Joseph K ·      Represented APJ AKTU for the South Zone Inter- University Cricket tournament.
Sajeevan R S ·      Represented APJ AKTU for the South Zone Inter- University Cricket tournament.
Vishnu J. Nair ·      Represented APJ AKTU for the South Zone Inter- University Lawn Tennis tournament.
Apsara S ·      APJ AKTU All  Kerala  Inter- Collegiate ATHLETIC Meet -Individual Champion

 

SPORTS ACHIEVEMENTS

INDIAN CAMP

 

JISHNU G NAIR got selection in the Senior India Basketball Camp(2014-15 &2015-16)

ABHIJITH VIJAYAN got selection in the Junior India Basketball Camp (2012-13)

 ARJUN G K got selection in the Junior India Basketball Camp (2012-13)

  ASHIN XAVIER PHILIP got selection in the Senior India Basketball Camp(2011-12)

NATIONAL GAMES

 

RIJAS.T.M & MOHAMMED NOUFAL : Represented Kerala Netball team for the 35th NATIONAL GAMES held at Kerala and secured Bronze medal

BEGUM YASMINE N: Represented Kerala Tennis  team for the 35th NATIONAL GAMES held at Kerala

ARJUN G K : Represented Kerala Basketball team for the 35th NATIONAL GAMES held at Kerala.

ADHEENA K LATHEEF : Represented Kerala Table Tennis  team for the 34th NATIONAL GAMES held at Jharkhand

ANJU K THOMAS  : Represented Kerala Table Tennis  team for the 34th NATIONAL GAMES held at Jharkhand

NATIONAL AND  INTER UNIVERSITY  MEDALIST

 

MOHAMMED NOUFAL : Represented Kerala Team for the Senior National Netball Tournament and secured Silver medal.(2015-16)

JISHNU G NAIR  : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Basketball  Tournament and secured Bronze medal.(2015-16)

ABHIJITH VIJAYAN : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Basketball  Tournament and secured Bronze medal.(2015-16)

AJITH V K : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Basketball  Tournament and secured Bronze medal.(2015-16)

ARJUN G K   : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Basketball  Tournament and secured Bronze medal.(2015-16)

ARUNKUMAR J  : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Basketball  Tournament and secured Bronze medal.(2015-16)

MOHAMMED NOUFAL : Represented Kerala Team for the Senior National Netball Tournament and secured Bronze medal.(2014-15)

RIJAS T.M  : Represented Kerala Team for the Senior National Netball Tournament and secured Bronze medal.(2014-15)

ADHEENA K LATHEEF : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Table Tennis  Tournament and secured Bronze medal.(2013-14)

DIVYA R : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Shuttle Badminton Tournament and secured IV Position.(2013-14)

NEETHU NINAN : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Shuttle Badminton Tournament and secured IV Position.(2013-14)

ADHEENA K LATHEEF : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Table Tennis  Tournament and secured Silver medal.(2012-13)

DEEPA ROSE FRANSIS  : Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Table Tennis  Tournament and secured Silver medal.(2012-13)

NEETHU NINAN: Represented Kerala University for the South Zone Inter university  Shuttle Badminton Tournament and secured Bronze medal.(2011-12)

Sports Achievements 2016-17

TEAM ACHIEVEMENTS

1

Netball  Men Team Kerala University-  Champions

Trivandrum District (Senior) – Champions

2

Netball  Women Team

 

Kerala University – Champions

Trivandrum District (Senior) – Champions

3

Chess Men Team Kerala University – Champions

4

Lawn Tennis Men Team

 

Kerala University– Runner-up

Kerala University Doubles – Runner-up

5

Basketball  Men Team Kerala University Basketball tournament-  Runner-up

APJ Abdul Kalam Technological University Zone- A  Basketball tournament-  Champions

APJ Abdul Kalam Technological University All Kerala Inter- Zone Basketball tournament- Champions

Karunya Evangelin Memoroial Trophy – Runner-up

Hindustan Trophy – Champions

South India Inter- Collegiate tournament at Nagarcoil – III Position

Mar BaseliosTrophy- III Position

6

Basketball Women Team APJ Abdul Kalam Technological University Zone- A  Basketball tournament-  Champions

APJ Abdul Kalam Technological University All Kerala Inter- Zone Basketball tournament- III Position

7

 

Table Tennis Men Team

APJ Abdul Kalam Technological University Zone- A  Basketball tournament – Runner-up

8

 

Table Tennis Women Team

APJ Abdul Kalam Technological University Zone- A  Basketball tournament – Runner-up

9

Shuttle Badminton Men Team APJ Abdul Kalam Technological University Zone- A  Basketball tournament – Runner-up

10

Shuttle Badminton Women Team APJ Abdul Kalam Technological University Zone- A  Basketball tournament – Runner-up

11

Football (Men) APJ Abdul Kalam Technological University Zone- A  Championship- Runner-up

12

Cricket (Men) APJ Abdul Kalam Technological University Zone- A  Championship- Runner-up

13

Joseph Joshy

Ken Roby Mathew

Shamil Shamsudeen

Amal Nair

 

Represented APJ Abdul Kalam Technological University for the South Zone Inter University Basketball Championship.

 

14

Ashish A. John

Mahesh Markose J

Nikhil Mohamed

Febin Grace Jacob

Asha Thomas

Sarreen Sara Solomon

Greshma Liz George

Nilu Anna George

Represented Kerala University for the All India Inter- University Netball tournament.

INDIVIDUAL ACHIEVEMENTS

15

M. Aqeel Faheem

Mohammed Kaamil

Faheem

Rejin Raj R.V

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Squash Rackets Championship.

16

 

Mohammed Noufal

 

Represented the All- India Inter- University Netball Championship.

Represented the All- India Inter-University Basketball  Championship

Represented the South Zone Inter- University Basketball  Championship – IV th Position

Represented Senior Netball Championship at Delhi

Senior State Netball Championship – II Position

Senior State Basketball Championship – III rd  Position

17

Jishnu G. Nair Represented  the All- India Inter-University Basketball  tournament

Represented the South Zone Inter- University Basketball  tournament  – IV th Position

Senior State Basketball Championship – III rd  Position

Senior State Netball Championship – II Position

18

Joseph Kurian Represented the All- India Inter- University Netball tournament

Senior State Netball Championship – II Position

19

Athul Krishnan E Represented the All- India Inter-University Basketball  tournament

Represented the South Zone Inter- University Basketball  tournament  – IV th Position

20

Archana S.G Represented the  All- India Inter- University Chess tournament

Represented Kerala University for the South Zone  Inter- University Chess tournament – Ivth Position

 

21

Arun Kumar J Represented APJ Abdul Kalam Technological University  for the South Zone Inter University Basketball ournament

Senior State Basketball Championship – III rd  Position

 

22

Rahul Sarath Represented APJ Abdul Kalam Technological University  for the South Zone Inter University Basketball tournament

Represented Kerala State for the Senior National Basketball Championship.

Senior State Basketball Championship – III rd  Position

23

Sai Krishnan K Individual Champion for the APJ Abdul Kalam Technological University Zone- A & the All Kerala Inter- Zone Shuttle Badminto Championship .

24

Amal Britto

Aparna S

Represented Kerala  University  for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton Championship

25

Amal Praveen Kerala University Weight Lifting – Winner

26

Ajay M.R Trivandrum District Junior Power Lifting Championship – III Position &  Represented Kerala State Junior Power Lifting Championship

27

Ananga R. Krishnan Trivandrum District Roller Skating Championship – 3 Events – Bronze

Kerala State Roller Skating Championship – 2 Events – Bronze

28

Sabu Raj R Kerala University Archery  – Runner up

Sports Achievements 2015-16

TEAM ACHIEVEMENTS

1

Netball  Men Team Kerala University-  Champions

2

Netball  Women Team Kerala University – Champions

3

Basketball  Men Team

 

SSN -All India Inter Collegiate Tournament-Champions

 

43rd UC All Kerala Tournament-Champions

 

College Games 2015-Champions

 

Mar Baselios  South India Tournament -Champions

 

Mount Tabour-All Kerala Tournament-Champions
MCET Trophy- All Kerala Tournament-Champions
CYMA- All Kerala Tournament- Runner-up
Kerala University Tournament – Runner-up
Sterlite  South India Tournament – III Position

4

Tennis Men Team

 

Kerala University Tournament – Runner-up

5

Tennis Doubles Men Team

 

Kerala University Tournament – Runner-up

6

Archery Women Team

 

Kerala University Tournament – III Position

7

Chess Men Team

 

Kerala University Tournament – III Position

8

Shuttle Badminton Women Team Kerala University Tournament – III Position

 

 

9

Yachting (men) Kerala University Tournament – III Position

 

INDIVIDUAL ACHIEVEMENTS

1

Jishnu G. Nair Got Selection in the Senior Indian Camp

Represented Kerala  Team for the Senior Nationals Basketball Tournament

2

Abhijith Vijayan

 

Represented Kerala  Team for the Senior Nationals Basketball Tournament

3

Mohammed Noufal Senior National Netball Championship – II Position.

4

Ajith V.K

Arjun G.K

AbhijithVijayan

Jishnu G Nair

Arunkumar. J

 

South Zone Inter- University Basketball Championship – III Position

All India Inter University Competition – Participation

 

       5  

Anandu R. Mohan

Kerala University Taekwondo Men

Championship(Under-58 Kg Category)- II Position

6

Jithin Suresh

Divya.R

Aparna S

AmalBritto

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton tournament.

6

 

Nithin Mohan A.S

Represented Kerala University for the All India Inter- University Archery Competition.

7

 

Archana.S.G

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Chess tournament.

8

Karan Alangat

Rahul Sarath

Prince Regi  Joseph

Akhil S.Vijay

Amit Hari

Joseph Kurien

 

 

Kerala State Junior Netball Championship – Winners

9

Mohammed Noufal

Shinto V Sabu

Gokul S

Joseph Kurian

Irin Stephen

Febin Grace Jacob

Greeshma Liz George

Sarreen Sara Solomon

 

 

 

 

Represented Kerala University for the All India Inter- University Netball tournament.

10

Arun Kumar  J

Mohammed Noufal

AbhijithVijayan

Ajith V.K

Irin Stephen

Jishnu G. Nair

Athul Krishnan E

Rahul Sharath

Senior State Basketball Championship – II Position

 

Sports Achievements 2014-15

TEAM ACHIEVEMENTS

       1

 

 

Basketball  Men Team

Kerala University – Champions
College Games 2015 –Champions
Indian College League (Kerala Sec)– Champions
All Kerala Three’s Tournament – Runner-up

2

Netball  Men Team Kerala University Champions

3

Netball  Women Team Kerala University Champions

4

Tennis  Men Doubles WinnersKerala University Champions

5

Table tennis  Men Team Kerala University -Runners-Up

6

Shuttle badminton Women Team Kerala University -Runners-Up

7

Tennis  Team Championship Men Kerala University -Runners-Up

8

Tennis  Team Championship Women Kerala University-Runners-Up

9

Tennis  Doubles (Women) Kerala University -Runners-Up

10

Table tennis  Women Team Kerala University -III Position

11

Shuttle badminton Men Team Kerala University -III Position

12

Basketball  Women Team Indian College League (Kerala Sec)– III Position

13

Chess Women Kerala University -III Position

14

Chess Men

 

Kerala University -III Position

INDIVIDUAL ACHIEVEMENTS

1

Mohammed Noufal

Rijas T.M

35th National Games 2015 Netball Tournament-Bronze Medal

Senior National Netball Championship-III Position

Represented Kerala University for the All India Inter- University Netball tournament

2

Begum Yasmine.N 35th National Games 2015 Tennis Tournament-Participation

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Tennis tournament

3

Arjun.G.K 35th National Games 2015 Basketball Tournament-Participation

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Basketball tournament

4

 

Robin Roy

Srikanth Sasidharan

Ajith V.K

AbhijithVijayan

Jishnu G Nair

 

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Basketball tournament

5

 

AmalBritto

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton tournament

All Kerala Junior Ranking Doubles Tournament – Winner

6

 

 

 

Divya.R

 

National Women Sports competition – Participation

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton tournament

Kerala State Shuttle badminton Women Team Championship-Runner-up

Kerala State Shuttle badminton Women Individual Championship-Runner-up

 

7

Jithin  Suresh Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton tournament

8

Archana.S.G Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Chess tournament

9

Gokul Sarath

Gokul S

Represented Kerala University for the All India Inter- University Netball tournament

10

Renoy Paul

 

Kerala University Boxing Men

Championship – III Position

11

Anandu R. Mohan

 

Kerala University Taekwondo Men

Championship(Under-58 Kg Category)- II Position

Sports Achievements 2013-14

TEAM ACHIEVEMENTS

1

 

 

Basketball  Men Team

Kerala University – Champions
College Games 2015 –Champions
Don Bosco All Kerala Tournament -Champions
Karunya, South Indian Tournament  -Champions

2

Table tennis  Women Team Kerala University Champions

3

Shuttle badminton Women Team Kerala University -Runners-Up

4

Chess Women Kerala University-Runners-Up

5

Table tennis  Men Team Kerala University -Runners-Up

INDIVIDUAL ACHIEVEMENTS

1

 

Adeena.K.Latheef

 

South Zone Inter –UniversityTable tennis Competition – III Position

All India  Inter University Table tennis  Competition – Participation

Kerala State Table tennis  Championship -Runner-up

2

Neethu Ninan

 

South Zone Inter –University Shuttle Competition – IV Position

All India  Inter University Shuttle Competition – Participation

3

 

Divya.R

South Zone Inter –University Shuttle Competition – IV Position

All India  Inter University Shuttle Competition – Participation

Kerala State  Women Shuttle Team Championship – Runner-up

4

Abhijith Kamath A Kerala University  Chess  – Individual Champion

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Chess tournament

5

Ranjith.H Kerala University  Weight Lifting -Winners

6

 

Jithin Suresh

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton tournament

7

Ajith.V.K

SrikanthSasidharan

Jithu Varghese Jacob

Arun Kumar

AbhijithVijayan

Arjun.G.K

 

 

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Basketball tournament

8

Joel Jose Paul

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Table Tennis tournament

9

Shiras.S.N Kerala University  Taekwondo  -Runner-up

Sports Achievements 2012-13

TEAM ACHIEVEMENTS

1

 

 

Basketball  Men Team

Amal Jyothi All Kerala Tournament -Champions
Mar Baselios All Kerala Tournament -Champions
Kerala University – Runner-up

2

Table tennis  Women Team Kerala University Champions

3

Shuttle badminton Women Team Kerala University Champions

4

Chess Women Kerala University-Runners-Up

5

Table tennis  Men Team Kerala University -Runners-Up

INDIVIDUAL ACHIEVEMENTS

1

Abhijith Vijayan

Arjun G K

Got selection in the  Junior Indian Basketball Camp

 

2

 

Adeena.K.Latheef

 

South Zone Inter –University Table tennis Competition – Runner-up

All India  Inter University Table tennis  Competition – Participation

Kerala State Table tennis Team Championship -Runner-up

3

Deepa Rose Francis South Zone Inter –University Table tennis Competition – Runner-up

All India  Inter University Table tennis  Competition – Participation

 

4

 

Divya. R

38th National Women Shuttle Badminton tournament-Participation

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton tournament

Kerala State  Women Shuttle Badminton Team Championship – Winner

5

 

Neethu Ninan

 

Kerala University Shuttle Badminton – Individual Champion

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton tournament

 

6

Ranjith.H Kerala University  Weight Lifting -Winners

7

 

Jithin Suresh

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton tournament

 

8

Amit Sebastian

Ajith.V.K

Srikanth Sasidharan

Nithin George

Arjun .G.K

 

 

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Basketball tournament

9

Joel Jose Paul

Ajith.P. Joseph

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Table Tennis tournament.

 

Sports Achievements 2011-12

TEAM ACHIEVEMENTS

1

 

 

 

 

 

Basketball  Men Team

Amal Jyothi All Kerala Tournament -Champions
Mar Baselios  All Kerala Tournament -Champions
Kerala University – Champions
St.Marys  All Kerala Tournament -Champions
TKM All Kerala Tournament -Champions
Viswajyothi All Kerala Tournament -Champions
Fisat All Kerala Tournament -Champions
LNCPE All Kerala Tournament -Champions
Three’s All Kerala Tournament -Champions
P.A Aziz All Kerala Tournament -Champions

2

Table tennis  Women Team Kerala University Champions

3

Shuttle badminton Women Team Kerala University Runner-up

4

Chess Women Kerala University Champions

5

Table tennis  Men Team Kerala University Champions

6

Lawn Tennis Men Kerala University III Position

INDIVIDUAL ACHIEVEMENTS

1

 

 

Ashin  Xavier Philip

 

Got selection in the Senior Indian Basketball Camp

Senior  National Basketball Championship– Participation

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Basketball tournament

Kerala State Senior Championship – III Position

2

Neethu Ninan

 

South Zone Inter –University Shuttle Badminton  Competition – III Position

3

 

Deepa Rose Francis

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Table Tennis tournament

Kerala University  Table tennis  – Individual Champion

 

4

 

Adeena.K.Latheef

Senior National Table tennis  Championship– Participation

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Table Tennis tournament

5

 

Arun.R

Kerala State Power Lifting Championship

Junior section-Winner

Senior section-Runner-up

6

 

Advaith.R.S.

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Tennis tournament

 

7

MufthiNujum

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Kho-Kho tournament

 

8

Amit Sebastian

Sarath Mohan

Ajith.V.K

Srikanth Sasidharan

Nithin George

 

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Basketball tournament

9

Joel Jose Paul

Elizebath Cherian

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Table Tennis tournament

Sports Achievements 2010-11

TEAM ACHIEVEMENTS

1

 

 

 

Basketball  Men Team

Amal Jyothi All Kerala Tournament -Champions
Mar Baselios  All Kerala Tournament -Champions
TKM All Kerala Tournament -Champions
Viswajyothi  All Kerala Tournament -Champions
Fisat  All Kerala Tournament -Champions
P.A Aziz All Kerala Tournament -Champions
Kerala University – Runner-up

2

Table tennis  Women Team Kerala University Champions

3

Shuttle badminton Women Team Kerala University Champions

4

Chess Women Kerala University Champions

5

Table tennis  Men Team Kerala University Champions

6

Shuttle badminton Men Team Kerala University – Runner-up

INDIVIDUAL ACHIEVEMENTS

1

 

Adeena.K.Latheef

National Games 2011 at Jharkhand – participation

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Table Tennis tournament

Kerala State Women Table Tennis Championship – Winner

2

 

 

Anju.K.Thomas

National Games 2011 at Jharkhand – participation

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Table Tennis tournament

Kerala University  Table tennis  – Individual Champion

 

3

 

Ashin Xavier Philip

Senior  National Basketball Championship – Participation

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Basketball tournament

4

 

Joel Jose Paul

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Kerala University  Table tennis  – Individual Champion

 

5

Amit Sebastian

Jithu Varghese Jacob

 

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Basketball tournament

6

Subin Babu

Neethu Ninan

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Shuttle Badminton tournament

 

 

7

 

Mufthi Nujum

 

Represented Kerala University for the South Zone Inter- University Kho-Kho tournament

 

8

Arun.R Kerala University  Power Lifting – Runner-up

 

Sports Achievements

Year
Event
Category/ level
Position
Name of the player
2004-05
Lawn tennis
Kerala University
Men
Team Championship- Runner-up
Doubles – Winner
Nithin S. Thampi
got selection in the
Kerala university team
2005-06
Lawn tennis
Kerala University
Men
Team Championship-
Runner-up
Nithin S. Thampi
got selection in the
Kerala university team
2006-07
Lawn tennis
Kerala University
Men
Team Championship- Winner
Doubles – Winner
Singles – Runner-up
Shekhar Sathis
got selection in the
Kerala university team
2007-08
Lawn tennis
Kerala University
Men
Team Championship- Runner-up
Doubles – Runner-up
2007-08
Table tennis
Kerala University
Women
Singles Championship-
Winner
Anju K Thomas got selection in the Kerala
University team
2007-08
Table tennis
State women
Competition
Individual women –winner
Individual Youth girls-
Winner
Team championship
Women – Winner
Team championship
Youth – Winner
Doubles women – Winner
Doubles youth – Winner
Mixed doubles – Winner
Anju K Thomas
2007-08
Basketball
Senior State Championship
Winners
Alan A. Alex
2008-09
Table tennis
Kerala University Women
Team Championship- Winner
Singles – Winner
Anju K Thomas got selection in the Kerala
University team
2008-09
Table tennis
State women
Competition
Individual women –Runner-up
Individual Youth girls-
Runner-up
Team championship
Women – Runner-up
Team championship
Youth – Winner
Doubles women – Winner
Doubles youth – Winner
Anju K Thomas
2008-09
Basketball
Kerala University
Men
III position
Ashin Xavier Philip
got selection in Kerala university team
2008-09
Basketball
South zone Interuniversity
Competition
II position
Ashin Xavier Philip
2008-09
Basketball
All India Inter University
II position
Ashin Xavier Philip
2008-09
Basketball
Senior State Championship
Runner-up
Alan A. Alex
2008-09
Basketball
Senior State Championship
participation
Ashin Xavier Philip &
Abdul Khalique
2008-09
Shuttle Badminton
Kerala University
Men
III position
2008-09
Kho-Kho
South zone Interuniversity
Competition
Participation
Mufthi Nujum got selection in Kerala university team
2009-10
Basketball
Kerala University
Men
II position
Ashin Xavier Philip &
Amit Sebastian
got selection in Kerala university team
2009-10
Table tennis
Kerala University Women
Team Championship- Winner
Singles – Winner
Anju K Thomas,
Nita John & Deepa Rose Francis got selection in
the KeralaUniversity
team
2009-10
Table tennis
Kerala University Men
Team Championship-
III position
Sabarimon S got selection in the KeralaUniversity
Team
2009-10
Kho-Kho
South zone Interuniversity
Competition
Participation
Mufthi Nujum got selection in Kerala university team

Vision

To be a source of emotional and physical well being of the students’ performance towards excellence through physical education.

Mission

To provide adequate physical education facility emphasizing the importance of sports and games.